Cvičení v Sokolovně

Pohybová výchova 

V období předškolního věku dochází k výraznému vývoji v rychlosti a reakce na signál. Dítě kolem tří let reaguje ještě pomalu a stejně pomalý je i jeho běh, avšak o tři roky později již dokáže běžet rychleji a také relativně rychleji reagovat. V období kolem šesti let se díky dozrání mozku a zvýšenému pohybu také výrazně rozvíjí rovnováha, smysl pro rytmus a obratnost. Proto bychom měli již dětem předškolního věku nabízet různé pohybové a sportovní činnosti.

U dětí preferujeme určitě kvantitativní složku tělesných úkolů nad intenzitou, tzn. počet opakování má přednost před velikostí zátěže. U dětí předškolního věku využíváme maximálně hmotnost jejich vlastního těla. Je dobré vědět, že děti ještě nemají dostatečně vyvinutou termoregulaci, proto se při pohybu obvykle nepotí. Znakem přehřátí je výrazné zčervenání a případně pocení.

Psychika dítěte je labilní, především z hlediska emocí a pozornosti. Dítě bývá egocentrické a spíše excentrické. Jeho chování je vzrušivější, což se projevuje velmi často skákáním, běháním, mlácením a podobně. Zhruba ve třech letech si dítě více uvědomuje samo sebe a má snahu prosazovat se. Ve věkově různorodých skupinách se menší děti učí nápodobou od starších. Pro děti předškolního věku nejsou vhodné soutěživé činnosti, naopak by se měly respektovat osobní předpoklady. Při hrách by měla platit jednoduchá pravidla, které děti chápou.

S dětmi z Pididomku Mladá Boleslav chodíme pravidelně cvičit jednou týdně do Sokolovny.